Zonê ma beno vind! Zon ke bi vind Qom ki beno vind! / Dünya Anadil Günü Kutlu Olsun!

21ê gucige roza zonê ma u piya enternasyonale sa bo!
Dünya Anadil Günü Kutlu Olsun!

Zonê ma beno vind! Zon ke bi vind Qom ki beno vind!

Kırmancki / Zazaca dilimiz üzerindeki tüm engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.

Yeni bir Dünya Anadil gününde, yok olma tehdidi altında olan dilimizi, günden güne yitirmekle karsı karsıyayız. Oysa Ana dil hakkı en temel insan hakları arasındadır.
UNESCO’nun kaybolmakta olan diller sıralamasında Kırmancki/Zazaca için ‘Güvensiz Bölgede’ uyarısı yapmış olması, gerçekten somut duruma ciddi bir işarettir.
Türkiye’de yaklaşık 2 milyon, Dünya genelinde ise yaklaşık 6 milyon kişinin konuştuğu Kırmancki/ Zazaca UNESCO raporunda kaybolmaya yüz tutmuş diller arasındadır.
Dilimizin kabul ettirilmesi mücadelesi bazı çevrelerce sekteye uğratılmaktadır. Başka dillerin gölgesinde, kaybedilmeye ve asimile edilmeye çalışılan dilimiz, uluslararası bilim insanlarının araştırmalarına göre de başlı başlına bir dildir.
Türkiye’de ezelden beri dilimizin konuşulması ve yasatılması konusunda olağan üstü baskılar, bizzat devlet eliyle oluşturula gelmiştir. Dilimiz halen tanınmıyor. Tanınması ve kabul edilmesini gerçekleştirecek olanda yine halkımızın mücadelesi olacaktır..
Son yıllarda Munzur ve Bingöl Üniversitelerinde uygulamaya konulmuş olan yönetmenlikle Kırmancki/ Zazaca dilimiz seçmeli ders olarak eğitim Programına alınmış, ancak bu bölüm mezunlarına eğitim alanları açılmamaktadır. Bu durum Devletin dilimizin yasatılmasına yönelik yaklaşımındaki samimiyetsizliğinin göstergesidir. Ancak bu imkandan yararlanılması, tehlikede olan dilimizin yaşatılması için önem arz etmektedir.
37/38 Dersim soykırımı ile yüzleşme çağdaşlığı ve cesareti gösteremeyen Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Dünya Anadil Günü vesilesi ile Dilimiz hakkındaki taleplerimizi de kayda geçiyoruz.
Dilimiz toplumumuzun hazinesidir, kültürümüzün taşıyıcısıdır, hem tarihimiz, hem geleceğimizdir
– Kırmancki/ Zazaca dilimiz üzerindeki tüm engeller kaldırılmalıdır.
– Yalnız büyük Dersim coğrafyasında konuşulma ve yaşatılma şansı olan dilimizin, eğitim alanı buna göre belirlenmelidir.
– Dilin konuşulduğu tüm bölgede Kırmancki/ Zazaca eğitime ağırlık verilmeli, samimi yaklaşımlarla öncelik tanınmalıdır…
Anadilimizi yaşatalım, çocuklarımıza aktarmak için seferberlik içinde olalım.
Buyurun dostlar, Dünya Anadil Günü için hazırlamış olduğumuz Programımızda birlikte olalım.

Berlin 15.02.2019

 

Kemal Karabulut