Lorin kızımızın anısına… Ali Haydar Çavuş

TEŞEKKÜR…

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG) Üyesi, BERLİN Dersim Kültür Cemaati’nden bir dayanışma örneği:
ACILAR PAYLAŞILDIKÇA AZALIR,

Toplumda bazı değerler ve faaliyetler çok değerlidir. Dayanışma da bu değerler arasında yer alır. Dayanışma halinde olmak her toplum için olduğu gibi Dersimliler içinde gereklidir. Toplumda insanların kendilerini bir nebzede olsa mutlu ve huzurlu hissetmesi sahipsiz olmadıkları yönünde güven verici duygular oluşturur.
Dayanışma önemlidir çünkü:
Toplumuzda birlik ve beraberliğin oluşmasında, toplumuzun mutlu ve huzurlu olmasında, toplumuzun barış ve güven içinde olmasında, toplumuzda paylaşma, yardımlaşma ve kaynaşma değerleri için gereklidir.
Toplumuzun dayanışma halinde olması, insanların birbirini anlaması, anlamlandırması ve hayatı yaşamaları için gereklidir. Toplumuzda maddi ve manevi huzurun ve barış ortamının sağlanması için dayanışmaya çok büyük ihtiyaç vardır.
Bu düşüncelerle 26 yıldır Avrupa’da Dersimi çalışmalar yürütmekte olduğunu izlediğim, Berlin Dersim Kültür Cemaati, 26 Aralık 2018 tarihinde Kırşehir’deki kaza sonucu Hozat Kalankoz Köyünden bir ferdini yitiren GÜNEŞ ailesi ve yitirdiğimiz gül yüzlü LORİN’imizin uzun süre yoğun bakımda kalan Annesi Necla Kardeşimiz için bir Kampanya düzenledi. Kampanya sonucu elde edilmiş olan maddi değeri, Güneş Ailesine kendi imkânları ile, Nejla Kardeşimize de benim aracılığımla göndererek bir dayanışma örneği gösterdi.
Bu yardımı 1 Şubat Cuma günü bizzat Nejla’nın tedavi gördüğü eve Dernek (Dersim Hozat Kültür ve Kalkınma Derneği) Saymanımız Adil Aydın ile birlikte giderek teslim ettik.
Gösterilen bu örnek dayanışmadan dolayı Nejla ve ailesi adına, Başkanı olduğum Hozat Kültür ve Kalkınma Derneği ve Şahsım adına FDG’ye ve Berlin Dersim Kültür Cemaati´ne, tüm Dersim kurumlarımıza örnek teşkil etmesi dileğimle teşekkür ediyorum.

Hozat Kültür ve Kalkınma Derneği Başkanı  Ali Haydar Çavuş  4 Şubat 2019

Kemal Karabulut