Kirli Savaşın eseri. Dersim Halkı yeni bir acı ile karşı karşıya:

Dêsim´de herv nêwazeme! Beso, endi welatê ma ´ve goni nê, eve vilıku sur vo!

Dersim/Ovacık Bilgeç Köyü’nde 15.07.2019 tarihinde meydana gelen patlamada Ayaz Güloğlu (8) ile kardeşi Nupelda Güloğlu (4) vefat etmiştir.
Çocuklarımıza bu dünyayı dar edenlere karsı dürüstçe karsı çıkılmalıdır. Çocuklarımız geleceğimizdir, onlar yasamalı. İki Çocuğumuzun ölümüne neden olanları lanetliyoruz. Sorumluların ortaya çıkarılmasını bekliyoruz.

Toplumuza dayatılan bu kirli Savaş artık son bulmalıdır. İnsanlar fikirlerini özgürce ve şiddete baş vurmadan söyleyebilmelidir. Coğrafyamızı mayınlar tarlasına çevirmenin, toplumsal yaşamımıza kast etmekten, bölgeyi yaşanmaz hale getirmekten başka bir getirisi yoktur. Halkımıza bu acıları yasatanları af edemeyiz. Dersimi savaş alanına cevirmiş olan tüm güçler bu katliamın sorumlularıdırlar.
Bu kirli Savaşın tehlikelerini yıllar önce öngören ve kamuoyuna taşımaya çalışan Federasyon ve bileşenlerimizin girişimleri maalesef ( ekte bir örnek Afis ) bu acının da yaşanmasını engelleyememiştir.
Bir kez daha: Dêsim´de herv nêwazeme! Beso, endi welatê ma ´ve goni nê, eve vilıku sur vo! ( Dersimde Savaş istemiyoruz, artık yeter! Dersim yurdu kan ile değil güllerle kızıllaşmalı)
Dersimde can ve mal güvenliğini büyük bir tehlikeye atan, mayın ve serbest patlayıcılar derhal temizlenmelidir.
Dersim Bilges´te katledilen çocuklarımıza Xızır´dan rahmet diliyor, Anne ve Baba’nın acılarını paylaşıyoruz.

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG)

Kemal Karabulut